Dobre Praktyki PPP
26.01.2011, kasia

Propozycja samorządu po nowemu – tuż tuż

- Prawdopodobnie już w I kwartale 2011 r. będzie projekt ustawy z ważnymi   zmianami ustrojowymi polepszającymi warunki prawne funkcjonowania samorządu – mówi prof. Michał Kulesza.

Michał Kulesza

Jak idą prace zespołu doradców Prezydenta ds. samorządu terytorialnego? Czym obecnie państwo się zajmujecie?

Prowadzimy prace nad inicjatywą ustawodawczą prezydenta. Prawdopodobnie już w I kwartale 2011 r. zostanie zgłoszony projekt ustawy, który będzie zawierał ważne zmiany ustrojowe polepszające warunki prawne funkcjonowania samorządu. Nowe prawo ma ułatwić współpracę między samorządami rożnych szczebli, a także poprawić współdziałanie samorządów z organizacjami pozarządowymi (czytaj także „Metropolie będą przymusowe”).

Jak wygląda obecnie ta współpraca?

Myślę, że jest jej zbyt mało. Oczywiście są gminy, czy powiaty które potrafią prowadzić działania wspólnie z innymi, ale generalnie polscy samorządowcy są skoncentrowani na sprawach, które dotyczą tylko obszaru ich jednostki administracyjnej. Tymczasem wspólne realizowanie różnych projektów na przykład przez dwie gminy lub powiaty pozwala nieraz zmniejszyć koszty inwestycji i umożliwia stworzenie skuteczniejszych systemów zarządzania w oświacie, ochronie zdrowia itp.. Moim zdaniem współdziałanie jest słabością polskiego samorządu, gdyż generalnie jesteśmy niezbyt chętni do współpracy z innymi (czytaj także „Król jest nagi i ja to widzę…”)

Wiele dyskusji w ostatnich tygodniach było poświęconych problemom służby zdrowia. Jaka jest pana opinia o komercjalizacji i prywatyzacji szpitali?

Uważam że rynek zdrowia jest w głębokim kryzysie. Od wielu lat nic się nie dzieje, ciągle narastają długi, które się spłaca, a następnie one znowu narastają. To dowód na to że system jest zły.

Demagogią jest twierdzenie, że komercjalizacja będzie prowadziła do wybiórczego realizowania misji medycznej, gdyż jest to nieprawda. Oczywiście można na przykład powiedzieć, że szpitale wolą mieć pacjenta, który przebywa na oddziale, niż takiego który szybko opuszcza szpital, bo wtedy dostają więcej pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać, że szpital to przedsiębiorstwo, które ma swoją misję i ta misja musi być realizowana.

Czytaj dalej…

Kalendarium wydarzeń PPP
Marzec 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031EC
Partnerzy: