Dobre Praktyki PPP
04.02.2011, kasia

Kibic ma być bezpieczny i dobrze się bawić – to wyzwanie dla samorządu

- Koszty będą duże. Oprócz stref kibiców, zaopatrzenia, wolontariatu dochodzą inne rozwiązania, które miasta sfinansują, jak dodatkowe parkingi tymczasowe – twierdzi Tadeusz Zygmunt, koordynator krajowy ds. bezpieczeństwa spółki PL 2012.

Tadeusz Zygmunt

W skład Komitetu Bezpieczeństwa Euro 2012 oprócz ministerstwa sportu, spółki PL 2012, służb bezpieczeństwa i innych instytucji wchodzą miasta gospodarze. Jakie zadnia spoczywają na tych gminach?

Jak tylko powstała spółka PL 2012, najbliższa współpraca nawiązała się z miastami gospodarzami. Dlatego, że tak naprawdę najważniejszym partnerem w procesie przygotowań są miasta. To miasta będą odpowiedzialne za przygotowanie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni publicznej dla kibiców. Tego nikt za miasta nie zrobi.

Co dla przyjezdnego kibica jest najważniejsze? Zakwaterowanie, baza gastronomiczna, jasna i przejrzysta informacja, jak dostać się do miejsc newralgicznych jak stadion i strefa kibica oraz sprawna komunikacja publiczna, która w te miejsca go zawiezie. W czasie turnieju, na poziomie miast gospodarzy będą funkcjonowały sztaby bezpieczeństwa, w których będą: przedstawiciele policji miejskiej, miejskiej straży pożarnej, koordynator ds. bezpieczeństwa miasta gospodarza, ale i przedstawiciele innych służb jak np. straż miejska, przedstawiciele wolontariatu, służb informacyjnych. Zapewnienie łączności między nimi to też zadanie miast. Kibic ma się czuć bezpiecznie i dobrze bawić. Jeśli zabraknie któregoś z  komponentów, jeśli kibice będą niezadowoleni, to może doprowadzić do sytuacji, które potem mogą mieć daleko idące skutki.

Co pod względem zapewnienia bezpieczeństwa jest dla miast najtrudniejsze?

To to, że przyjedzie niesłychana liczba osób.  Jeśli na samym stadionie będzie przebywać  50 tys. osób ( w przypadku Warszawy) czy 40 tys. osób ( na stadionach w pozostałych miastach), to liczymy, że w tym czasie w mieście – w strefach kibiców, w ich pobliżu, będzie co najmniej trzy razy więcej ludzi . Zatem zapewnienie wszystkich tych kwestii, o których wcześniej mówiłem, to ogromne wyzwanie.

Któremu z  miast gospodarzy, ze względu na swoją infrastrukturę, będzie łatwiej temu wyzwaniu sprostać, a któremu najtrudniej? Gdzie przemieszczanie się kibiców już teraz wydaje się być prostsze, gdzie bardziej skomplikowane?

Czytaj dalej…

Kalendarium wydarzeń PPP
Marzec 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031EC
Partnerzy: