Dobre Praktyki PPP
09.02.2011, kasia

Na co Unia skapnie groszem po 2013?

Już teraz samorządy powinny wyciągnąć szkołę z dotychczas realizowanych projektów, wczytać się w Krajową Strategie Rozwoju Regionalnego, by mądrze planować swoje przyszłe budżety – mówi Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Jak samorządy powinny się przygotować, by sięgnąć po unijne środki w przyszłym okresie budżetowym?

Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego: Przygotowanie się na kolejny budżet, którego zręby są jeszcze bardzo mgliste nie jest proste, ale też nie niemożliwe. Jednak pewne dokumenty, które dają wytyczne, już są. Z naszej strony jest przyjęta Krajowa Strategia Rozwoju Regionalnego, ze strony komisji europejskiej - przegląd budżetu po połowie realizacji programów oraz dyskutowany właśnie piąty Raport Kohezyjny (dyskusja zakończy się dużym seminarium  31stycznia – 1 lutego w KE). No i jest swego rodzaju manifest polityczny czyli perspektywa EU 2020. Trzeba też pilnować rozporządzeń KE, które mają się pojawić mniej więcej na koniec prezydencji węgierskiej i początek naszej.
Mając więc te dokumenty, choć nie mając jeszcze żadnych pewnych kamieni z których możemy budować, trzeba spojrzeć na własną strategię rozwoju. Województwa powinny dopasować swoje strategie do krajowej. Samorządy wojewódzkie muszą przeprowadzić i zakończyć proces konsultacji i uaktualniania własnych strategii inaczej nie będą sięgać ani po środki z funduszy UE, ani krajowych.

Na co zatem pieniędzy można się spodziewać, a na co lepiej się nie nastawiać?

Wiadomo, że dla Polski jest bardzo ważny i będzie nadal bardzo ważny „kawałek” infrastrukturalny. Ale trzeba mądrze budować swoją politykę na najbliższe lata. Nie patrzeć w ciemno, że  tylko i wyłącznie robimy drogę czy wyłącznie wodociąg, bo może się okazać, że tych pieniędzy nie będzie albo nie będzie tyle ile by się chciało. Bo jeśli chodzi o drogi – to tak, środki będą, choć ile byśmy tu nie dali pieniędzy to i tak będzie mało.

Czytaj dalej…

Kalendarium wydarzeń PPP
Marzec 2020
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031EC
Partnerzy: