Dobre Praktyki PPP
15.11.2010, kasia

Czy MARKET TESTING przesądza o powodzeniu PPP?

Czy MARKET TESTING przesądza o powodzeniu PPP?” to analiza nr 2 opracowana w ramach Projektu 1 Pracowni PPP.


Opis analizy

Sukces postępowania w dużej mierze zależy od przeprowadzenia (bądź nie) konsultacji rynkowych. Sukces ten możemy zmierzyć. W praktyce, w krajach o ugruntowanym doświadczeniu we wdrażaniu PPP, przyjęło się, iż efektywność postępowania rośnie im więcej podmiotów występuje w nim jako zainteresowane. Market testing nie pozostaje też obojętne dla poziomu Value for Money. (…) Często, jeśli podmiot publiczny nie przeprowadzi konsultacji albo nie wyciągnie wniosków z market testing, znajduje się w sytuacji jeden na jeden i praktycznie negocjacje, w większości projektów są pasmem ustępstw podmiotu publicznego.

Sukces postępowania, czyli wybór partnera prywatnego czy koncesjonariusza i związane z tym podpisanie umowy, jest zależne wprost od konsultacji rynkowych. Dalsza współpraca partnerów, stron kontraktu PPP/ koncesji poniekąd wynika z dobrze wybranych narzędzi komunikacji i przeprowadzonych konsultacji a następnie negocjacji w środowisku, w którym zapewniono konkurencję.

Autorzy: Investment Support

Raport jest już dostępny!


Pracownia PPP czyli cztery P

W Pracowni PPP przygotowujemy analizy poruszające, w naszej opinii, najważniejsze problemy dotyczące przygotowania oraz realizacji przedsięwzięć PPP. Patrzymy na wagę problemu oraz jego zrozumienie po stronie publicznej bądź prywatnej. Mamy nadzieję, że w wyniku refleksji nad istotnymi kwestiami, dotyczącymi PPP, zaczną funkcjonować dobre praktyki w tym zakresie, a cztery P w kontekście partnerstwa publiczno-prywatnego będą kojarzyć się już tylko z Pracownią PPP.

Autorami analiz są praktycy, którzy mieli okazje obserwować konsekwencje opisywanych pomysłów i rozwiązań w odpowiedzi na pojawiające się problemy. Analizowane zagadnienia prezentujemy przedmiotowo bez podawania informacji, pozwalających zidentyfikować projekt, którego temat obecnie dotyczy. W przypadku powołania się na nazwę przedsięwzięcia albo podmiotów, których ono dotyczy, informacje zostały zaczerpnięte z ogólnodostępnych źródeł.

Zapraszamy do Pracowni PPP ekspertów, zajmujących się tematyką PPP!

-

W ramach Pracowni PPP zrealizowane zostaną poniższe projekty:

Projekt 1: Praktyczne zagadnienia związane z PPP – czytaj więcej

Projekt 2: Kapitał społeczny a partnerstwo publiczno-prywatne

Projekt 3: Zarabiać na PPP. Biznesowy wymiar partnerstwa.

Projekt 4: Od improwizacji do planowania. Partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce.

Projekt 5: Sektory PPP.

Projekt 6: Jakość świadczonych usług a jakość życia mieszkańców.

Projekt 7: Podstawy programowe  w poszczególnych doktrynach politycznych dla zastosowania partnerstwa publiczno-prywatnego.

Projekt 8: Doświadczenia zagraniczne i wnioski dla projektów realizowanych  w Polsce.

Projekt 9: Woda z ogniem. Łączenie kompetencji.

Projekt 10: PPP a koncesja.

Kalendarium wydarzeń PPP
Lipiec 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031EC
Partnerzy: